fbpx
Menu Zamknij

Nietypowy problem z filtrowaniem

Excel jest bardzo użytecznym i sprawnym narzędziem do prac biurowych, w tym zarządzania, raportowania, tworzenia zestawień, księgowości, kontroli itp. działań. Jest to program, który w dobrym stopniu orientuje się sam, co użytkownik chce wykonać. Głównie dlatego, że jest w nim ogromna, choć ograniczona pula funkcji do uruchomienia. Jednym z takich przydatnych narzędzi jest filtrowanie. Nic specjalnie skomplikowanego, za to dającego przejrzyste i szybkie efekty w postaci wyświetlania danych, które spełniają nasze wybrane kryteria. Np. wszyscy pracownicy kontraktowi z całej listy zatrudnionych osób na przeróżne rodzaje umów cywilnoprawnych. A jednak, jest pewna nieścisłość, na którą mogą się złapać użytkownicy, zwłaszcza początkujący. Cóż to takiego? To nietypowy problem z filtrowaniem. Zapraszamy ciekawskich.

Na czym zatem polega ten nietypowy problem z filtrowaniem?

Możemy jako użytkownicy arkusza kalkulacyjnego w łatwy i prawie niezauważony sposób wplątać się w kłopoty w pracy z danymi. Szczególnie z ich interpretacją. Sytuacja przedstawia się następująco.

  • Pracujemy na danych, zwykle dużej liczbie informacji.
  • Kiedy potrzebne jest wyświetlenie konkretnego rodzaju informacji lub ominięcie ich w wyświetlaniu - używamy narzędzia filtra i tam ustawiamy kryteria.
  • O fakcie zastosowania filtra mówi nam np. niebieski kolor numeracji wierszy, jak również brak niektórych wierszy, jeśli dane z nich mają zostać pominięte.
  • Ponadto ikona filtra znajduje się wtedy przy nagłówkach kolumn. To właśnie dzięki niej uzyskujemy dostęp do kryteriów w danej kolumnie. Tam też możemy wybrać, które kryteria interesują nas do wyświetlenia danych.

Nietypowy problem z filtrowaniem

Uwaga na nietypowy problem z filtrowaniem w Excelu

  • Problem pojawia się, gdy z jakiegoś powodu użytkownik skorzysta z dwukliku na wierszach. Spowoduje to automatyczne dopasowanie wysokości wierszy. A tym samym przywrócenie widoczności wierszy i danych ukrytych w trakcie filtrowania ze względu na wybór konkretnych kryteriów do wyświetlenia.
  • Wtedy mimo, iż zachowane są wszystkie elementy, mówiące o zastosowaniu filtra i o jego aktywności - wyświetlane są wszystkie dane, bez względu na filtr.

Wszystkie playlisty instrukcji możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki #1-9

S Partners Excel wskazówki II #1-10

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook