fbpx
Menu Zamknij

Komunikaty błędów w Excelu

"Nie myli tylko ten, kto nic nie robi." Tak mówi przysłowie. I jest to absolutna prawda. Mówi się też, że Excel się nie myli. Formalnie rzecz biorąc, nie, nie myli się. To program, on się nie męczy, nie rozprasza, nie szuka uproszczeń, robi to do czego  go zaprogramowano. Ale to również tylko program. Bywa, że próbuje algorytmem wyręczyć użytkownika i podpowiedzieć, albo wręcz być mądrzejszym niż użytkownik. Tak może być np. gdy automatycznie wybiera obszar dla tabeli przestawnej. Wtedy trzeba skorygować obszar danych. Jednak takie pomyłki są rzadkością w Excelu, zatem nie ma się czym martwić. Jeśli natomiast już pojawiają się komunikaty błędów w Excelu warto wiedzieć czego dotyczą, co oznaczają i najważniejsze: jak je poprawić. O tym w pigułce poniżej.

Po co komunikaty błędów w Excelu?

Komunikaty błędów w Excelu mają kilka rodzajów, w tym te podstawowe, najczęściej spotykane. Błędów w arkuszach kalkulacyjnych nie należy się obawiać. Zawsze i każdy komunikat, bez względu na to czy jest to błąd wpisany w komórkę, czy też wyświetlany w osobnym oknie dialogowym, należy czytać od początku do końca. Potem dopiero przystępować do dalszej pracy.

 

 

 

Playlistę instrukcji na wideo możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki

Komunikaty błędów w Excelu

Szybki wykaz

  • ### - to najmniej groźny błąd - po prostu zwrócony wynik lub wartość nie mieści się w komórce i Excel nie może jej w całości wyświetlić. Należy wtedy rozciągnąć komórkę do odpowiednich rozmiarów, ręcznie lub dwuklikiem między etykietami kolumn.
  • #Nazwa? - Tu również nie ma wielkich powodów do paniki - Excel tym błędem komunikuje nam, że nie zgadza mu się nazwa wprowadzonej formuły i prosi o korektę. Może to być literówka, ale równie dobrze nazwa formuły w języku innym niż aktualnie obsługiwany przez Excela.
  • #ARG! - tu również można śmiało zachować spokój - ten błąd oznacza nieścisłość w argumentach, czyli w składowych formuły, jej elementach z których zbiera dane do wykonania operacji matematycznej. Należy wtedy przejrzeć dokładnie skład formuły i znaleźć błąd w argumentach.
  • #N/D! - Błąd braku danych. Trafia się szczególnie często, gdy wprowadzona formuła korzysta z danych umieszczonych np. w innym arkuszu. Taki błąd informuje użytkownika, że dana operacja nie może być wykonana z powodu nieistnienia wartości pod podanym w formule adresem. Należy skorygować adres w formule lub uzupełnić dane źródłowe.
  • #DZIEL/0 - A na koniec powrót do czasów podstawówki i liceum. "Pamiętaj, cholero, nie dziel przez zero!" I dokładnie tyle komunikuje nam ten błąd. Jeśli formuła ma zostać wykonana i jest nam potrzebna, wtedy należy zweryfikować poprawność danych źródłowych i zmienić 0 na poprawną wartość. Bywa też, że jednak musimy podzielić przez 0, np. w zestawieniach kwartalnych, raportach sprzedażowych itp. Wtedy owo 0 jest jak najbardziej prawidłową i rzeczywistą wartością. Co wtedy? Można np. błąd opatrzyć odpowiednim komentarzem. A jak to zrobić dowiecie się na naszych kursach z Excela, na które serdecznie zapraszamy!

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook