fbpx
Menu Zamknij

Funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu

Arkusze kalkulacyjne stworzone zostały, aby ułatwić użytkownikowi pracę, przede wszystkim z dużą ilością danych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów danych, zaraz po danych czysto księgowych, są dane typowo kadrowe. Czyli praca z danymi teleadresowymi. Nie zawsze użytkownik pracuje na własnym dokumencie, jak również nie zawsze ma do dyspozycji najnowszą wersję tego dokumentu. Dane teleadresowe są kategorią danych, które nie zmieniają się szczególnie często. Dlatego bywa, że po dłuższym czasie wracamy do dokumentu, który jest sformatowany "po staremu". A to wiąże się np. z rozbiciem informacji po kolumnach, nawet jeśli dotyczą tego samego człowieka. Tutaj warto skorzystać z możliwości jakie daje nam funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu. Jest to jedna z głównych funkcji z poziomu średnio zaawansowanego, a często zapominana. Dlatego warto odświeżyć sobie informacje dotyczące jej użycia - co czynimy dla Państwa poniżej.

Co powoduje zastosowana funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu?

Funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu wykonuje, jak sama nazwa wskazuje, łączenie tekstów. Ma przy tym kilka dodatkowych opcji, z których możemy korzystać. Dla przykładu można usunąć zbędne spacje. Funkcja ta pracuje na podanym przez użytkownika obszarze danych i scala teksty zawarte w komórkach podłóg wersów. Następnie wykonuje określoną akcję, poprzez zwrócenie wyniku w postaci ciągłego tekstu, zgodnego z interpunkcją zawartą w źródłowym zakresie danych. A czym jest obszar i zakres danych? Omawiamy to w jednym z poprzednich artykułów: "Już tabela, czy jeszcze obszar danych?".

Jest to bardzo przydatna funkcja, która świetnie porządkuje arkusz i pozwala np. usprawnić pracę działu kadr, HR, czy też socjalnego. Ponadto może np. ułatwić zaproszenie pracowników na imprezę integracyjną, dzięki uporządkowaniu adresów mailowych.

Wszystkie playlisty instrukcji możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki #1-9

S Partners Excel wskazówki II #1-10

Funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu

Podstawowe elementy składowe do budowy formuły, w której wykorzystywana jest funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu to:

 • =POŁĄCZ.TEKSTY
 • (
 • argument I - OGRANICZNIKI
  czyli znaki, którymi oddzielane są dane. Należy w tym miejscu wstawić znak, którym chcemy oddzielać dane, np. kropka, spacja, średnik, łamanie przez, itd.
 • argument II - PRZEŁĄCZNIK
  dotyczy pracy z pustymi komórkami. Tutaj należy wstawić 0 lub 1, odpowiednio "uwzględniaj" puste lub "ignoruj" puste komórki.
 • argument III - zakres danych
  należy wskazać obszar danych, zawierający komórki (a w nich teksty), które chcemy połączyć w jeden ciąg informacji.
 • )

Jak powinna być wprowadzana funkcja POŁĄCZ.TEKSTY w Excelu?

 • Wybierz komórkę, w której chcesz otrzymać wynik.
 • Rozpocznij wpisywanie formuły od znaku =.
 • Rozpocznij wpisywanie nazwy funkcji, pamiętając o polskich znakach jeśli pracujesz w polskiej wersji językowej.
 • Nazwę możesz wpisać do końca samodzielnie lub zatwierdzić wcześniej prawidłową podpowiedź za pomocą klawisza TAB lub dwukliku myszą na właściwej podpowiedzi.
 • Zależnie od tego, którą opcję zatwierdzenia wybierzesz Excel sam wstawi nawias zwykły lub będzie konieczne wpisanie go ręcznie.
 • Następnie podaj argumenty zgodnie z instrukcją z artykułu lub filmu.
 • JEŚLI potrzebujesz rozbudować funkcję o operacje wykonania żądanego przez użytkownika działania, obliczenia lub inną - w filmie znajdziesz przejrzystą i krótką instrukcję, na przykładzie jak wykonać takie rozszerzenie. Może zostać zastosowane do jednego lub wszystkich argumentów.
 • Formułę z funkcją (lub wraz z jej rozszerzeniem) zamknij nawiasem lub klikając ENTER na klawiaturze - wtedy Excel automatycznie domknie formułę.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook