fbpx
Menu Zamknij

Funkcja JEŻELI
i jej rozbudowanie

Jedną z najczęściej używanych funkcji, dających zarazem spore możliwości jest funkcja JEŻELI i jej rozbudowanie. Ponadto wchodzi ona w zakres materiału średnio zaawansowanego jako pierwsza. Warto również zaznaczyć, że zaoszczędza sporo czasu i dobrze wyręcza użytkownika przy analizowaniu danych pod kątem wybranego kryterium. Przeszukując duże obszary oznaczają żądane kryteria.

Jak może przydać się funkcja JEŻELI i jej rozbudowanie w Excelu?

Funkcja JEŻELI wykonuje tzw. test logiczny, czyli szuka kryterium żądanego przez użytkownika. Następnie wykonuje określoną akcję, poprzez zwrócenie wyniku. Wynik jest zależny od tego, czy test logiczny się powiódł, czy też nie i to te dwa warianty wyniku określa użytkownik. Czyli mówi Excelowi, co ma zwrócić, gdy wykryje żądane kryterium, a co ma wyświetlić, gdy go nie odnajdzie. Dodatkowo, możemy rozbudować funkcję, tak aby w przypadku wykrycia lub nie danego kryterium wykonała dodatkowo jakąś czynność, np. policzyła premię, gdy trafi na pracownika spełniającego kryteria.

Podstawowa budowa funkcji to jej nazwa wraz z trzema argumentami, określającymi jak funkcja ma się zachować. PAMIĘTAJ, że zależnie od wersji Excela, w której pracujesz będą różniły się znaki, którymi oddzielasz argumenty. Warto zawsze patrzeć na podpowiedzi programu, które wyświetlają się w trakcie wpisywania formuły lub funkcji.

Wszystkie playlisty instrukcji możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki #1-9

S Partners Excel wskazówki II #1-10

Funkcja JEŻELI

Elementy składowe podstawowej wersji funkcji JEŻELI są następujące:

 • =JEŻELI
 • argument I
  test logiczny, gdzie powinna znaleźć się żądana komórka do sprawdzenia oraz kryterium, którego szukasz. Pomiędzy tymi elementami musi znaleźć się znak definiujący, czy kryterium ma być większe >, mniejsze <, równe =, czy nierówne <> danej wartości.
 • argument II
  czyli co Excel ma zwrócić, gdy test logiczny się powiedzie.
 • argument III
  czyli co Excel ma zwrócić, gdy test logiczny się nie powiedzie.

PAMIĘTAJ, że jeśli podajesz argument w postaci innej niż liczbowa lub adresowa należy wziąć znaki argument w "".

Jak wprowadzana jest funkcja JEŻELI i jej rozbudowanie w Excelu?

 • Wybierz komórkę, w której chcesz otrzymać wynik.
 • Rozpocznij wpisywanie formuły od znaku =.
 • Rozpocznij wpisywanie nazwy funkcji, pamiętając o polskich znakach jeśli pracujesz w polskiej wersji językowej.
 • Nazwę możesz wpisać do końca samodzielnie lub zatwierdzić wcześniej prawidłową podpowiedź za pomocą klawisza TAB lub dwukliku myszą na właściwej podpowiedzi.
 • Zależnie od tego, którą opcję zatwierdzenia wybierzesz Excel sam wstawi nawias, lub będzie konieczne wpisanie go ręcznie.
 • Następnie podaj argumenty zgodnie z powyższą instrukcją z tego artykułu lub z filmu.
 • JEŚLI potrzebujesz rozbudować funkcję o wykonanie żądanego przez użytkownika działania, obliczenia lub inną - w filmie znajdziesz przejrzystą i krótką instrukcję na przykładzie jak wykonać takie rozszerzenie. Może ono zostać zastosowane do jednego lub wszystkich argumentów.
 • Formułę z funkcją (lub wraz z jej rozszerzeniem) zamknij nawiasem zwykłym lub klikając ENTER - wtedy Excel automatycznie domknie formułę.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook