Funkcja autouzupełniania w Excelu
Brzmi fajnie, prawda? Profesjonalnie. Dajemy znać, że posługujemy się płynnie terminologią Excela. To było dla rozluźnienia atmosfery, a teraz do rzeczy. A raczej: do Excela! Sprawność i ekonomia czasu pracy w Excelu jest niebywale ważną rzeczą i nie mniej przydatną. Jeśli chcemy przyspieszyć wykonywanie zadań mamy do dyspozycji mnóstwo automatycznych działań Excela. Dziś opiszemy jak działa funkcja autouzupełniania w Excelu. Do czego służy i jak ją stosować dowiecie się z dalszej części artykułu.
Automatyzacja pracy i oszczędność czasu to korzyści dla obu stron - pracownika i pracodawcy. Pracownik spokojniej pracuje wiedząc, że ma więcej czasu na wykonanie danego zadania, ew. może trochę odpocząć po sprawnej pracy, a tym samym popełnia mniej błędów, które wymagają... CZASU, żeby je zlokalizować i poprawić. Pracodawca z kolei nie ma opóźnień w prowadzeniu działalności firmy i z każdą nową umiejętnością pracownika zyskuje bardziej wykwalifikowanego specjalistę na stanowisku. Mniej błędów pracownika, to zmniejszenie ryzyka dla firmy, jej renomy i finansów. Dlatego, aby pracować ekonomicznie i samodzielnie konieczne jest przyswojenie również tych funkcji, które pozwalają np. wprowadzić automatyzację pracy. Między innymi w tym celu w poprzednim artykule omówiliśmy przydatny skrót klawiaturowy Alt Tab w Excelu.
Na czym polega funkcja autouzupełniania w Excelu i jak jej używać?
Funkcja autouzupełniania jest opcją pozwalającą na automatyczne wprowadzanie danych o określonym kroku lub z określonej, znanej Excelowi puli informacji. Funkcja ta pozwala użytkownikowi uzupełniać komórki danymi, które Excel proponuje analizując wprowadzone dane źródłowe.
"Krok" w Excelu oznacza odstęp, różnicę z uwzględnieniem której Excel ma wstawiać kolejne wartości.
Ponadto warto pamiętać o skrócie, który pozwala uzupełnić dane bez przeciągania myszą. Dwuklik na kwadracie obramowania zaznaczonego obszaru danych źródłowych pozwala na wykonanie przez Excela autouzupełnienia do wybranego przez niego miejsca w arkuszu. Miejsce to zostanie określone na podstawie analizy, którą wykona Excel na twoim dotychczasowym arkuszu.
Zatem dzięki tej funkcji możemy tworzyć np.:
- listę porządkową, wprowadzać kwoty o określonej stałej różnicy, kolejne daty, dni tygodnia, czy również miesiąca łącznie z ich nazwami skrótowymi.
- ponadto Excel potrafi wykonywać te operacje w dowolnym kierunku w arkuszu
- dodatkowo może automatycznie uzupełniać wstecz, czyli liczyć w stronę ujemną, jak również do tyłu dni tygodnia i miesiące.
Playlistę instrukcji na video możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:
Jak wykonać sprawne autouzupełnianie w Excelu:

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.
Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.