Błędy w Excelu - odczytanie > zrozumienie > rozwiązanie
Pisaliśmy już na temat komunikatów błędów w Excelu. Robiliśmy na ten temat również lajwa na naszej Facebookowej grupie Excelowych Magików, do której serdecznie zapraszamy. A temat nadal wraca do nas na szkoleniach jak bumerang. Dlatego po skzoleniu z zeszłego tygodnia zroiliśmy materiał o kolejnym błędzie, czyli ROZLANIU w Excelu, a jeszcze wcześniej materiał o błędzie sumy w Excelu. I nadal są pytania, a to niechybnie oznacza, ze temat się nie wyczerpał. Zatem do dziełą! Zewrzyjmy się i podsumujmy temat najczestszych komunikatów, jednak w sposób jeszcze prostszy i intruktarzowy.
O co chodzi?
Excel komunikuje się z użytkownikiem dość dobrze. O ile czasami nie informuje o wykonanej drobnej korekcie, o tyle błędy komunikuje bardzo wyraźnie, umieszczając komunikat w komórce zamiast zwróconego wyniku. W poprzednim materiału i artykule omówiliśmy kilka najczęstszych błędów i komunikatów. Powiedzieliśmy na jak wyglądają, na czym polegają i jak je najczęściej naprawiać.
Kiedy się pojawia?
- Co do zasady, gdy Excel nie rozumie o co nam chodzi. Wtedy zamiast wyniku w komórce zwraca komunikat, zakończony najczęściej "!" lub "?". Wyjściem jest zawsze zajrzenie w pasek formuły i:
- poszukanie odstępstw od prawidłowego napisania formuły. Wtedy może nam brakować np.: nawiasów, operatorów (; lub :), może też brakować "", gdy pracujemy np. z funkcją JEŻELI;
- sprawdzenie poprawności danych, z którymi wymagamy by Excel pracował. I tak tutaj może tych danych po prostu zabraknąć, może być podany neiwłąściwy arkusz z którego dane powinny być brane, amoż enam się po prostu wynik nie zmieścić w komórce lub możemy zająć funkcji rozlewającej się komórki, wktórych miała wyświetlić wyniki.
- Ostatecznie mogliśmy zrobić błąd w pisaniu, literówkę. MOże ona wystąpić w poleceniu, może nawet być brakiem kropki w dwuwyrazowej nazwie np. WYSZUKAJ.PIONOWO. Może jednak być literówką w danych, np.: "kot" zamiast "kto". Wtedy nasz mózg widzi poprawny wyraz, jeden i drugi, ale Excel widzi brak danych, bo ciąg znaków mu się nie pokrywa. Ta druga literówka może wystapić w komórce, w danych, jak i w poleceniu, w argumentach funkcji.
Błąd w Excelu - jak naprawić?
Najpierw sprawdź co oznacza dany komunikat i w którym miejscu suzkać błędu. Następnie przejdż do paska formuły - tak jest wygodniej i bezpieczniej, chociażby dlatego że nie zasłąniasz sobie danych w arkuszu przez rozwinięcie komórki z formułą. Kliknij w formułę, aby pokazać kolorowe oznaczenia argumentów i nawiasów - to naprwadę ułatwia orientację w sytuacji. A na koniec przeczytaj dokładnie i spokojnie formułę w poszukiwaniu braków, duplikatów znaków, niepotrzebnych spacji, literówek, itp. Jeśli jest to funkcja rozlania to zwolnij jej miejsce w komórkach, w którychchce wyświetlić wynik i po kłopocie.
Ramowy program szkolenia
Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.
Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.