fbpx
Menu Zamknij

Xlsx duży plik ponad oczekiwania?

Excel od wersji 10 wprowadził nowe, rozbudowane rozszerzenie, czyli xlsx. A jeżeli rozszerzenie jest rozbudowane, to najpewniej możemy spodziewać się zmian w samej strukturze pliku. Pliki Excela mają naprawdę bardzo różne rozmiary. Zwykle szacunki użytkowników ile powinien zajmować dany skoroszyt pokrywają się z faktycznym rozmiarem pliku. Oczywiście im więcej pracy i doświadczenia z Excelem, tym łatwiej i trafniej można ocenić, czy dany plik ma prawidłowy rozmiar. Zdarzają się jednak wyjątki z rozszerzeniem xlsx - duży plik, który swoim dziwnym rozmiarem może zwrócić uwagę użytkownika.  O tym przypadku i wyjątkach od reguły opowiemy w dalszej części artykułu.

Xlsx duży plik ponad oczekiwania?

Z reguły pliki Excela są wielkości adekwatnej do zawartości, czyli ilości danych, które wprowadzamy do arkuszy kalkulacyjnych. Jednak czasem, nawet w trakcie poszukiwania innego pliku, rzuca się w oczy  dziwna wielkość dokumentu Excela. Może być zastanawiająco małą, lub też zaskakująco duża - jak w przypadku omawianym w naszym wideo. Jeśli plik ma wątpliwą wielkość może to mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest uszkodzenie pliku. Jeśli jest zbyt duży, to może zawierać dublujące się dane, lub odniesienia, co powoduje konieczność wykonywania wielu operacji. Jeśli jest zbyt mały, najczęstszą przyczyną jest brak danych lub uszkodzenie pliku przy zapisie, czy też jego kopiowaniu.

xlsx

Natomiast sposób jak szybko  sprawdzić czy co zawiera plik pokazujemy w poradniku - klasycznie na końcu artykułu oraz na naszym kanale YT, gdzie znajdziecie również całą III serię, jak również dwie wcześniejsze.

 

Playlistę wskazówek z całej trzeciej już MINI serii możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube: S Partners - Excel wskazówki III - #1-8

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook