fbpx
Menu Zamknij

 Funkcja X.WYSZUKAJ w Excelu

Excel to program bogato wyposażony w funkcje. Trudno się dziwić, przecież arkusze kalkulacyjne mają za zadanie liczyć za nas, analizować i wyszukiwać. I właśnie tą latanią operacją dziś się zajmiemy. Jedną z częściej używanych funkcji w Excelu jest WYZUKA.PIONOWO. O tej funkcji mówiliśmy w jednym z naszych poprzednich materiałów wideo, czyli Funkcja wyszukaj pionowo w Excelu. Dziś omówimy jej ulepszoną wersję, czyli tematem będzie funkcja X.WYSZUKAJ w Excelu.

X.WYSZUKAJ

 Do czego służy funkcja X.WYSZUKAJ?

Nowa, ulepszona wersja tradycyjnej funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest zdecydowanie bardziej zautomatyzowana oraz bardziej oczywista. Bazuje na konkretnych argumentach w oparciu o tablice. Wyszukuje elementy, które interesują użytkownika. Dodatkowo wyposażona jest w korektę błędu, czyli opcję pozwalającą na zwrócenie określonego wyniku gdy Excel nie odnajdzie żądanego elementu. Niezmienny pozostaje oczywiście podstawowy mechanizm działania tej funkcji. Po trafieniu na pasujące kryterium przechodzi o żądaną liczbę kolumn, czyli do wybranej tablicy i zwraca wynik odpowiadający wierszem dla znalezionego kryterium, czyli np. nazwisko pracownika zarejestrowanego pod danym nr ID.

Z czego składa się nowość X.WYSZUKAJ:

  1. standardowo z elementu niezbędnego do wprowadzenia formuły, czyli znaku =
  2. następnie z polecenia / nazwy funkcji, czyli X.WYSZUKAJ
  3. w dalszej jej części kolejno występują po nawiasie argumenty składowe funkcji - w przypadku tej nowości są to konkretne tablice, czyli obszary danych. Szczegółowo jak zbudować funkcję mówimy w filmie instruktażowym poniżej.
  4. Argumenty w postaci tablic mają na celu określenie obszaru przeszukiwanego pod kątem kryterium.
  5. Mamy między innymi określenie danego kryterium; obszaru do którego funkcja ma przejść po trafieniu na kryterium i zwrócić z danej komórki wartość, określenie czy dopasowanie ma być dokładne, czy przybliżone, oraz element korekty błędu.

Playlistę wskazówek z całej trzeciej już MINI serii możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:
S Partners - Excel wskazówki III - #1-7

Nie podano kodu umieszczenia wideo.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook