fbpx
Menu Zamknij

[WINDOWS] + ←↑→↓ - ustawianie na ekranie otwartych okien

Zapraszamy na drugą odsłonę naszej "MINI SERII - Excel wskazówki", przeznaczonej dla użytkowników arkuszy kalkulacyjnych Excel. Nie zawsze jest czas na ponowne przejście kursu, dlatego warto poświęcić kilka minut i przejrzeć playlistę takiej mini serii. Następnie wybrać i dodać do listy odtwarzania te odcinki, które Wam się przydadzą. W ten sposób będą służyć pomocą w szybkim trybie i przypominać rozwiązania dla danych czynności. Excel oferuje szeroki wachlarz możliwości  pracy. Jednak, aby pracować efektywnie i samodzielnie konieczne jest przyswojenie również tych funkcji, które pozwalają np. usprawnić pracę, gdy korzystamy z innych dokumentów. Grupą istotnych funkcji są skróty klawiaturowe, które optymalizują pracę. Natomiast wśród nich bardzo przydatny jest pewien nietypowy skrót i jego warianty. Mowa tutaj o kombinacji klawisza z logo systemu Windows oraz wybranej strzałki na klawiaturze. Czyli [WINDOWS] + ←↑→↓ - ustawianie na ekranie otwartych okien. Do czego służy i jak go stosować dowiecie się z dalszej części artykułu.

Na czym polega korzystanie z
[WINDOWS] + ←↑→↓ i jego wariantów?

Dokładne omówienie funkcji Excela, jak również przydatnych funkcji towarzyszących pracy w arkuszach kalkulacyjnych jest kwestią podstawową. Zwłaszcza dla początkujących użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają pracę w tym programie.

Te dziwnie wyglądające hieroglify to kombinacja klawisza z logo WINDOWS i dowolnie wybranej jednej z czterech strzałek na klawiaturze, Skrót służy do zarządzania ułożeniem aktywnych okien na ekranie monitora. Mamy do wyboru zależnie od systemu różne kierunkami strzałki z klawiatury. Szerzej o nich → .  Korzystanie z tego skrótu pozwala na przesuwanie otwartych na pulpicie okien. Jednak muszą  one znajdować się na pulpicie. Mogą być też w formie pływających okien. Wtedy mamy możliwość przesuwania otwartych okien po ekranie za pomocą komend wydawanych przez użycie skrótu klawiaturowego [WINDOWS] + ←↑→↓ i jego wariantów.

Omawiany skrót klawiaturowy przy pracy w Excelu, ale nie tylko, ma dwa zakresy  działania w zależności od kombinacji klawiszy.

Wszystkie playlisty instrukcji możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki #1-9

S Partners Excel wskazówki II #1-10

Ustawianie na ekranie otwartych okien

Jeśli pracujemy w Windowsie niższym niż wersja 10 mamy do dyspozycji dwa warianty, czyli podział ekranu na pół. Tutaj kolejne klikanie tej samej kombinacji spowoduje wędrowanie okna, np. po dodatkowych monitorach, oraz przejście w tryb okna pływającego i powtórkę lokowania. Do loga Windows na klawiaturze (lewy dół klawiatury, między Fn a Alt) strzałki w prawo i w lewo, czyli kombinacje:

 • [WINDOWS] + →
 • [WINDOWS] + ←

Jeśli natomiast pracujemy na wersji Windows 10 to możemy podzielić ekran na ćwiartki. Wtedy jeśli chcemy umieścić dane okno w konkretnej ćwiartce, należy najpierw kliknąć kombinację z kierunkiem horyzontalnym, a następnie wertykalnym, aby wskazać czy chodzi nam o ćwiartkę górną, czy dolną. W tym celu do puli dochodzą kombinacje:

 • [WINDOWS] + ↑
 • [WINDOWS] + ↓

Hieroglify w kilku prostych krokach

 • Otwórz wymagane przed Ciebie okna.
 • Następnie zdecyduj, które okno chcesz rozlokować.
 • Przywróć lub rozciągnij żądane okno.
 • Zdecyduj, gdzie ma się ono znajdować.
 • W zależności od Twojego wyboru użyj kombinacji klawiszy z odpowiednią kierunkiem strzałką.
 • PAMIĘTAJ, że od Windows 10 masz do wyboru 4 strzałki i ich kombinacje odpowiedzialne za rozlokowanie okien po ćwiartkach ekranu.
 • Wskaż okno - klliknij je, aby było aktywne.
 • Jeżeli chcesz rozlokować więcej okien, powtórz kroki.
 • Teraz możesz przystąpić do dalszej pracy już w żądanym oknie.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook