fbpx
Menu Zamknij

Skróty klawiaturowe
do optymalizacji pracy w Excelu

Już na początku pierwszej MINI serii omawialiśmy aspekt optymalizacji pracy, zwracając uwagę na to, jak dużo może dać użytkownikowi prawidłowa organizacja czasu pracy. Jednym z jej głównych aspektów jest stosowanie ułatwień, a w tym przypadku mowa o skrótach klawiaturowych. Owszem, jest sporo skrótów klawiaturowych, narzędziowych, ale również myszowych. Część z nich to podstawa pracy, np. [CTRL] + [C] w błyskawiczny sposób skopiuje zawartość komórki. Niemniej jednak istnieje wiele innych skrótów, które znakomicie pomagają w pracy już użytkownikom biegle posługującym się Excelem. I tymi kilkoma niezwykle przydatnymi skrótami zajmiemy się dziś. Zapraszamy na listę przebojów Excela obejmującą skróty klawiaturowe do optymalizacji pracy w arkuszach kalkulacyjnych.

Skróty klawiaturowe, narzędziowe i myszowe

Przede wszystkim ułatwiajmy sobie pracę. Warto poświęcić kilka minut, nawet przez kilka dni, żeby przyzwyczaić się do stosowania paru kombinacji kluczowych dla optymalizacji pracy. W tym artykule znajdziecie listę ciekawych skrótów, które mają wpływ na całość pracy. Dodatkowo dobrze stosowane pomogą również poza Excelem.

skróty klawiaturowe do optymalizacji pracy

Zestawienie: sskróty klawiaturowe do optymalizacji pracy w Excelu

  • [F12} - skrót klawiszowy oparty na klawiszu funkcyjnym, którego użycie w Excelu pozwala na szybkie "zapisanie arkusza jako..." Uruchamia bezpośrednio okno dialogowe służące do zapisu dokumentu.
  • {CTRL} + scroll - takie ciekawe połączenie klawiatury i muszy jest dość często spotykanym rozwiązaniem. Pozwala na szybkie zbliżanie i oodalanie obrazu. Działa dla wielu aplikacji, w tym Excela, przeglądarki, czy eksploratora plików w systemie Win.
  • [WIN] + [D] - klawisz z ikoną WIndows z doklikniętym klawiszem D spowoduje zminimalizowanie wszystkich otwartych okien do paska START. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w momencie, gdy musimy ukryć np. dane poufne przed niepożądanymi obserwatorami. Ponowne kliknięcie kombinacji przywróci okna na ekran. Dodatkowym wykorzystaniem tego skrótu jest wrecz banalny sposób na dosanie się do pulpitu, zamiast korzystania z bocznego klawisza na pasku START.
  • [WIN] + [L] - blokowanie stanowiska. Zachowanie wymagane w wielu korporacjachi instytucjach, a rónież bardzo dobry nawyk np. przy pracy z domu, gdy opuszczamy stanowisko. Po użyciu tej kombinacji stanowisko zostanie zablokowane i jednocześnie będzie gotowe do ponownego zalogowanie się użytkownika, gdy ten powróci do pracy.
  • Prawy klawisz myszy - klik w strzałkę nawigacji na pasku zakładek arkuszy - ten skrót myszowy pozwala na rozwinięcie listy arkuszy znajdujących się w skoroszycie dokumentu Excel. Jest bardzo przydatny w momencie, gdy nie widać lub nie można w łatwy sposób przełączyć się na żądany arkusz. W tym przypadku użytkownik otrzymuje możliwość wybrania interesujacego go arkusza z listy. Jak dokładnie wykonać tę operację - dowiecie się z naszego kilkuminutowego tutoriala.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook