fbpx
Menu Zamknij

Modele danych w Excelu

Modele danych w Excelu jest to temat dla użytkowników zaawansowanych. Niemniej zapraszamy również tych na innych poziomach, do lektury. Chociażby po to, żeby przekonali z się do czego Excel może posłużyć i jakie narzędzia czekają na nich w wyższych poziomach zaawansowania. Aby skorzystać z modeli danych, z funkcji pobierania i przekształcania (czyli Power Query) należy mieć ponadto zainstalowany dodatek Power Pivot, o którym mówimy  na początku filmu.

Czym są modele danych w Excelu?

Mówiąc w skrócie modele danych w Excelu umożliwiają integrowanie danych z wielu tabel. Ponadto wspomagają wydajne konstruowanie źródła danych w arkuszu, które odnosi się do zaimportowanych informacji. Modele danych w Excelu dostarczają dane tabelaryczne, które są używane w tabelach przestawnych i wykresach przestawnych. Model danych jest przedstawiony w efekcie jako zbiór tabel na liście pól w panelu.

Przed rozpoczęciem pracy z modelem danych konieczne jest zaimportowanie danych. Proces importu oraz edycji danych pokazaliśmy na przykładzie w naszym instruktażu wideo, krok po kroku omawiając i korygując każdą serię z importowanych danych. Warto zwrócić uwagę że modele danych w Excelu działają nieco inaczej we wcześniejszych wersjach. Dodatkowo użytkownik ma możliwość wybierania przy imporcie danych jednego źrówła lub wielu. Aby wybrać wiele tabel do importu należy wybrać opcję włącz zaznaczanie wielu tabel w momencie otrzymania monitu o wybór danych.

Modele danych w Excelu
  • Otórz arkusz w którym chcesz zastosować model danych
  • Użyj polecenia danych - Uzyskiwanie i przekształcania danych
  • Pobierz dane w celu zaimportowania z dowolnej liczby zewnętrznych źródeł
  • W wersji 2013 i 2010 przejdź do dodatku Power Query. Następnie wybierz źródło danych.
  • Program wyświetli monit o wybranie tabeli
  • Po zaznaczeniu program automatycznie tworzy model danych

Dane importować można (Jak twierdzi MIcrosoft) z dowolnej liczby zewnętrznych źródeł danych. Wykorzystać można między innymi plik tekstowy, skoroszyt programu Excel, witrynę Web, program Microsoft Access, SQL Server lub inną relacyjną bazę danych, która zawiera wiele tabel pokrewnych.

Playlistę wskazówek z całej trzeciej już MINI serii możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube: S Partners - Excel wskazówki III - #1-9

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook