fbpx
Menu Zamknij

Kurs Excel i VBA

O ile program Excel większość z Was kiedyś widziała lub nawet używała, o tyle pjęcie VBA niekoniecznie musi być znane. Nie mniej jest t o bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza jeśl dowiecie się, że chodzi o automatyzację pracy. Oczywiście im mniej wysiłku kosztuje osiągnięcie zamierzonego efektu tym lepiej dla użytkownika. Arkusze klalkulacyjne Excela służą pomocą i działeniem w bardzo szerokim spektrum obliczeń. DOdatkowo możemy pracę w Excelu usprawnić właśnie za pomocą pisania w języku VBA, czyli Visual Basic for Aplications. Teraz prawdopodobnie już wszystko się zagmatwało. Nie dość że obrośnięty legendą skomplikowania, działający na czarną magię Excel to jeszcze jakieś programowanie w jezyku, którego nazwa niewiele mówi. Ale nie z namii nie na naszych szkoleniach. W związkuz powyższym uruchomiliśmy kurs Excel i VBA, czyli szkolenie podstawowe z dodatkami bazowego programowania na codzienne potrzeby pracy. Oczywiście nasi trenerzy z poziomu master class i skzoleń dla analityków finansowych chętnie poprowadzą dla Was szkolenia tematyczne, jeśli już jesteś uzytkownikami zaawansowanymi. Wszystko wyjaśnimy już za chwilę poniżej.

Co wspólnego ma programowanie i Excel?

Excel ma dużo miejsca przewidzianego na automatyzację pracy. Częsć tej automatzacji jest niemal niewidoczna dla użytkownika, np. uzupełnienie polecenia formuły pryz wyborze z listy, czy też domknięcię prostej formuły bez informowania użytkownika o naprawieniu jego niedociągnięcia. Kurs Excel i VBA dodatkowo uczy jak wykorzystać dodatkową przestrzeń na automatyzację. CHodzi mianowicie o nagrywanie i programowanie ręczne czynności, które Excel może wykonywać za nas. Najprostszym tego przykłzdem jest np. wstawienie statycznej daty bieżącej w konkretnym miejscu arkusza. Jakie jest jednak tego zastosowanie, skoro można ręcznie? A takie, ze przy tworzeniu dokumentów księgowych, cyz rozliczeniowych Excel wykona robotę a nas. A jest to zadanie dość nudne, nie wymagające szczególnego pomyślunku, natomiast mocno powtarzalne. Zatem warto zrzucić to na automat.

Inspekcja formuł w Excelu

Visual Basic for Applications (czyli omawiane VBA) jest językiem  programowania opartym na wcześniejszym Visual Basicu (VB). Następnie został on zaimplementowany w aplikacjach z pakietu biurwego MS Office. Spotkacie go między innymi w programach Word, Excel, Access, a mnawet PowerPoint. Język VBA występuje także w aplikacjach innych marek, jak np. AutoCAD, Adobe Photoshop, czy nawet Corel DRAW. Język VBA to tak zwane makra/skrypty/operacje/akcje - zelżnie od programu w jakim go spotykamy jest ten panel inaczej nazywany, ale służy do tego samego. Nie inaczej jest w arkuszach kalkulacyjnych. I tego między innymi uczy kurs Excel i VBA.

Kurs Excel i VBA - charakterystyka

Makro ogólnie służy do automatyzacji często wykonywanych czynności w pracy ze skoroszytami. Takie "mini programy" napisane w języku VBA potocznie są nazywane makrami. Zasadnicza różnica między VB a VBA polega na tym, że VBA nie pozwala na tworzenie skompilowanych aplikacji (np. pliki EXE). Dodatkowo kody VBA jest "zaszyty" w danym programie i tam obsługiwanay, a następnie interpretowany i wykonywany. Właśnie z tego powodu aplikacje napisane w języku VBA wykonują się dłużej niż ich odpowiedniki napisane w klasycznym Visual Basicu. Ale to są już smaczki dla używkowników zaawansowanych i nieobowiązujące początkujących.

Warto natomiast nadmienić, że składnia języka VBA jest taka sama niezależnie od tego, czy piszemy aplikacje dla programu MS Word, czy MS Excel. Jedyna różnica jest taka, że pisząc makro odwołujemy się do różnych obiektów. Obrazując: w przypadku Excela odwołanie dotyczy komórki lub skoroszytu, a w przypadku Worda dokumentu. Dlaczego tutaj wspominamy o Wordzie skoro jest to kurs Excel i VBA? Ponieważ jednym z tematów na naszych szkoleniach z Excela jest współpraca z Wordem, np. korespondencja seryjna korzystająca z bazy danych w arkuszach Excel.

Kurs Excel i VBA
  • Otwórz żadany skoroszyt
  • Następnie wyświetl żądany arkusz
  • otwórz menu makra/VBA
  • Następnie odnajdż sektor INSPEKCJA FORMUŁ
  • Zdecyduj, jakie amkro zamieszarz napisać/nagrać.
  • Zapisz/zakończ tworzenie makra i korzystaj!

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook