fbpx
Menu Zamknij

Jak dobrać odpowiedni wykres w Excelu?

Jesteśmy już za połową naszej mini serii ze wskazówkami dla użytkowników Excela. W tym odcinku przedstawimy prostą i w znakomitej większości przypadków skuteczną metodę na dobranie odpowiedniego wykresu do prezentowanych danych. Nie zapominajmy, że wygląd graficzny nie jest końcem pracy z wykresami. Dlatego aby w pełni wykorzystać możliwości jakie ma to narzędzie konieczne jest poznanie całej metodyki pracy z wykresami. Szczegółowo omawiamy wykresy i zestawienia na naszych kursach Excel, na które serdecznie zapraszamy. Mamy też nadzieję, że poniższy materiał zachęci Was do śmiałego korzystania z wykresów!

Co daje stosowanie wykresów w Excelu?

Excel jest programem, umożliwiającym przejrzyste i atrakcyjne przedstawianie danych, wyników, czy też całych zestawień w formie graficznej. Warto zatem poznać przydatny autorski plan naszego szkoleniowca "Jak dobrać odpowiedni wykres w Excelu". Proste trzy zasady/pytania pozwolą na zorientowanie się w rodzajach wykresów, które mamy do dyspozycji oraz wytypowaniu tego najlepiej pasującego. Należy oczywiście pamiętać, że bywają odstępstwa od reguły, jak wszędzie. Wytypowany wykres zawsze należy sprawdzić. Przede wszystkim pod kątem prawidłowości interpretacji wprowadzonych danych, która to interpretacja została zastosowana przez algorytm danego wykresu.

Całość instrukcji na video możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube:

S Partners Excel wskazówki #7
Jak dobrać odpowiedni wykres?

Jak dobrać odpowiedni wykres w Excelu?
  • Wykresy w Excelu służą do obrazowania wyników i danych. Dzięki temu odbiorca wykresu może łatwiej zorientować się w przedstawianych informacjach.
  • Prawidłowy dobór typu wykresu pozwala istotnie zredukować, a czasem wręcz uniknąć ryzyka błędu w interpretacji danych z arkusza kalkulacyjnego, a interpretacją informacji wynikających z wykresu.
  • Poniższe trzy zasady są prostym planem na odnalezienie się w dość bogatym zakresie typów wykresów jakie oferuje Excel. Mamy wykresy kołowe, blokowe, liniowe, siatki i diagramy, oraz inne typy. Dodatkowo do wykresów możemy dodać linię trendu i większość wykresów przedstawić w formie 3D.

Jak dobrać odpowiedni wykres w Excelu?
Oto 3 proste kroki do celu!

Jeśli odpowiedź na pytanie brzmi TAK - zastosuj podane rozwiązanie. Jeśli NIE - przejdź do następnego pytania. Aby w pełni korzystać z poniższych wskazówek, oraz poznać przykłady dla skuteczniejszego doboru rodzaju wykresów - obejrzyj nasz mini film. Znajdziesz w nim więcej ciekawych informacji!

  • Czy wykres ma przedstawiać dane jako %/wartości i sumować się do 100%/konkretnej całości? JEŚLI TAK:
  • ROZWIĄZANIE: wykres kołowy.
  • Czy wykres ma przedstawiać powiązane ze sobą dane ujęte w czasie? JEŚLI TAK:
  • ROZWIĄZANIE: wykres liniowy.
  • Czy wykres ma przedstawiać inne dane, niż w powyższych pytaniach? JEŚLI TAK:
  • ROZWIĄZANIE: wykres kolumnowy.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook