fbpx
Menu Zamknij

Funkcja LEWY z dynamiczną liczbą znaków

Wiele funkcji z bardzo różnych zakresów jest dostępnych dla użytkowników Excela w standardzie. Pula wykorzystywanych funkcji mocno zależy od poziomu zaawansowania osoby korzystających z arkuszy kalkulacyjnych Microsoftu. Zaawansowani użytkownicy - bo III MINI seria dla nich właśnie jest przeznaczona - często używają funkcji tekstowych. Są one szczególnie przydatne gdy użytkownik pracuje na stałe z danymi tekstowymi, np. danymi osobowymi. Przykładem użytkowników, którzy pracują z dużymi ilościami tekstu to np. działy kadr i działy socjalne, ale również administratorzy danych. Jedną z takich szczególnie przydatnych funkcji jest funkcja LEWY w Excelu. W tym artykule zajmiemy się jej rozwiniętą wersją, czyli taką która pracuje na dynamicznej liczbie znaków.

Jak działa funkcja LEWY w Excelu?

Mówiąc najprościej odlicza znaki i zwraca wynik w postaci żądanej liczby znaków. Jest to funkcja o szerokim zastosowaniu, zależnie od tego jaki element potrzebujemy wydobyć, lub jaki rodzaj informacji z całości danych. Istotne jest, że funkcja LEWY pracuje z tekstem zawartym w jednej komórce, np. Imiona i nazwisko. Funkcja ta w wybranej komórce zwraca żądaną liczbę znaków, czyli konkretny ciąg znaków w postaci np nr telefonu, PESELu, ID, czy też właśnie nazwiska.

Jak prawidłowo wprowadzić i skutecznie korzystać z omawianą funkcję dowiesz się z przewodnika na końcu artykułu. Dołożyliśmy starań aby ten instruktaż wideo pozwolił użytkownikom średniozaawansowanym skorzystać z możliwości jakie daje funkcja LEWY. Natomiast drugim celem dla pozostałych użytkowników było, aby Ci początkujący zachęcili się do spróbowania sił z funkcją LEWY i pokusili się o własne próby jej zastosowania.

Funkcja LEWY

Co oznacza w tym przypadku "dynamiczna liczba znaków"? Dynamiczna, czyli zmienna. Chcemy, aby funkcja zmieniała odliczanie zależnie od tego na jaki ciąg danych trafi w analizowanej komórce. Np. właśnie zwracała całe nazwisko, od wielkiej litery do końca nazwiska, czyli nieprzerwanego ciągu znaków. Aby wprowadzić taką dynamikę do funkcji należy przygotować wcześniej 2 parametry:

  • funkcja wskazująca szczególny element w tekście, w tym przypadku jest to ","
  • informację liczbową o ile wcześniej przed pozycją tego znaku funkcja ma zakończyć zbieranie wyniku, czyli odczytywanie ciągu znaków jakim jest nazwisko.

Playlistę wskazówek z całej trzeciej już MINI serii możecie znaleźć na naszym nowym kanale Youtube: S Partners - Excel wskazówki III - #1-8

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych, jak również online. Jesteśmy elastyczni terminowo - szkolimy w tygodniu,
jak również w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy pozostałe nasze kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka 603377273
g.sobotka@grandkom.pl
Facebook